Teātris

Latvijas Nacionālais teātris ir viens no vadošajiem profesionālajiem repertuāra teātriem Latvijā. Tas ir mūsdienīgs teātris, kas lepojas ar savām tradīcijām un 100 gadu ilgo vēsturi. Teātra eklektikas stila celtne ir valsts nozīmes arhitektūras un mākslas piemineklis, šajā ēkā 1918. gada 18. novembrī proklamēta Latvijas valsts.

Par vienu no saviem galvenajiem uzdevumiem teātris uzskata latviešu dramaturģijas popularizēšanu, tādēļ katru sezonu repertuārā iekļauj latviešu autoru darbu jauniestudējumus. Teātris rīko arī Nacionālo lugu konkursus.

Teātrim ir 3 skatītāju zāles – Lielā zāle (683 skatītāju vietas) un divi izrāžu norisei pielāgoti mazie spēles laukumi – Aktieru zāle (atkarībā no izrādes 50 – 70 skatītāju vietas) un Jaunā zāle (atkarībā no izrādes 80 – 120 skatītāju vietas).

Mēs priecājamies, ka “Spēlmaņu naktī” – gadskārtējā teātra balvu pasniegšanas ceremonijā – profesionāla žūrija galveno balvu GRAND PRIX pēdējos gados vairākkārt piešķīrusi Latvijas Nacionālā teātra izrādēm – “Ezeriņš”, “Antigone”, “Asins kāzas”, “Pūt, vējiņi!” un “Puika, kurš redzēja tumsā”.

Viena no skaistākajām teātra tradīcijām ir katru sezonu noslēgt ar Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienām Silmačos”. Savukārt augustā, aktieriem atgriežoties no atvaļinājuma, tiek pasniegtas ceļojošās balvas, kas ir teātra leģendāro aktieru dāvinājums – Elzas Radziņas kulonu saņem iepriekšējās sezonas labākā aktrise, Kārļa Sebra gredzenu sezonas labākais aktieris, bet Veltas Līnes gredzenu labākā mīlētājas lomas atveidotāja.

Nacionālais teātris veido izrādes visplašākajam skatītāju lokam saskaņā ar Nacionālā teātra pamatuzdevumu – nodrošināt daudzveidīgu repertuāru un diferencētu biļešu cenu politiku, kas ļauj izrādes noskatīties visiem interesentiem.

Latvijas Nacionālā teātra direktors no 2023. gada 24. jūlija – Māris Vītols.