Valsts svētku nedēļā no 11. līdz 15. novembrim atkal tiks spēlēta izrāde “Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas 2. teātris”

Latvijas Nacionālajā teātrī – vietā, kur 1918. gada 18. novembrī dibināta Latvijas valsts, arī šogad no 11. – 15. novembrim tiks spēlēta izrāde “Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas II teātris”. Dramaturģiskā materiāla autors Kārlis Krūmiņš, režisors Valters Sīlis.

Valsts dibināšanas dienas simulācija, iespēja pašiem personīgi atgriezties 100 gadus senā pagātnē, Rīgā, Pilsētas II teātrī, kur kopā sanāca gan drosmīgi un stratēģiski valstiski domājoši, gan vienkārši avantūristiski noskaņoti un nejauši iesaistīti cilvēki, kas pieņēma vēsturisko Latvijas Republikas proklamāciju. Starp patriotiski un jūsmīgi noskaņotiem, bija arī skeptiski un visu apšauboši cilvēki, starp gudriem un erudītiem – apjukuši – visas šīs balsis skanēs jums ausīs, un jums būs jāizšķiras, pie kuriem vēlaties piederēt jūs.

Katram skatītājam izrādes laikā ir austiņas, kurās, pārslēdzot kanālus, katrs pats var izvēlēties, kuru komentētāju vēlas klausīties. Tas notiek paralēli un ir saistīts ar darbību, kas notiek uz skatuves.

Kārlis Krūmiņš: “Šī ir izrāde par izvēlēm. Izvēles, kuras veica mūsu valsts izveidotāji, izvēles, kuras veica mūsu galvenais varonis, izvēles, kuras veica viņa vecāki, un izvēles, kuras veic skatītājs, skatoties šo izrādi tieši tik burtiskā veidā – izvēloties, kuru kanālu klausīties un vai vispār klausīties.

Izrādes otrs aspekts – informācijas laikmets un problemātika.

Nevienam nav jaunums, ka informācijas telpa ir pārblīvēta ar informāciju, un tās šķirošana kļūst par vitāli svarīgu izdzīvošanas sastāvdaļu.”

Izrādes scenogrāfs Uģis Bērziņš: “Izrādes skatuves ietērps ir maksimāli pietuvināts tam, kāds tas bija 1918. gada 18. novembrī. Esam veikuši rūpīgu izpēti, vadoties ne tikai no Viļa Rīdzenieka fotogrāfijas, bet arī vēsturnieku viedokļa un pasākuma dalībnieku atmiņu stāstiem.  Mūsu izrādē tiek izmantots tieši tas pats galds, kas uz teātra skatuves atradās valsts dibināšanas brīdī. Skatuvi ieskaujošais Latvijas karogs apzināti ir veidots tikpat neprecīzs gan karoga toņos, gan krāsu attiecībā, kāds tas bija valsts dibināšanas pasākumā, kad vēl nebija precīza uzstādījuma, kādam šim karogam būtu jābūt.”

Lomās: Madara Bore, Madara Botmane, Agnese Cīrule, Maija Doveika, Daiga Gaismiņa, Zane Jančevska, Anna Klēvere, Līga Zeļģe, Arturs Krūzkops, Ivars Kļavinskis, Raimonds Celms, Uldis Siliņš, Ainārs Ančevskis, Kaspars Aniņš, Uldis Anže, Romāns Bargais, Mārtiņš Egliens, Gundars Grasbergs, Juris Hiršs, Valters Sīlis, Kārlis Reijers, Jurģis Spulenieks, Igors Šelegovskis, Kaspars Zvīgulis, Ģirts Jakovļevs, Voldemārs Šoriņš, Mārtiņš Brūveris, Jēkabs Reinis, Ģirts Liuziniks, Egils Melbārdis.

Scenārija autors Kārlis Krūmiņš, scenogrāfs Uģis Bērziņš, kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa, videomākslinieks Toms Zeļģis, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, Gata Krievāna muzikālais noformējums, producente Ilze Blauberga, kostīmu mākslinieces asistente Rūta Kuplā.

Izrāde ir Latvijas valsts simtgades notikums un skolām biļetes tiek izplatītas sadarbībā ar iniciatīvu “Latvijas skolas soma”.

 

Foto Kristaps Kalns