Sveicam mūsu Māru Zemdegu 85 gadu jubilejā

Lai arī dāmām gadus neskaita, pienāk brīdis, kad katra apaļa un pusapaļa jubileja ir kā goda zīme, ko pasniedz liktenis, ļaudams būt ierindā, domāt, iet un darīt ar skaidru galvu un dedzīgu sirdi. Vārdu savienojums, kas var šķist patētisks, tomēr tāds nav, vienkārši skan daudz precīzāk, nekā “sirds, kurai joprojām nav vienalga”. Tāpēc Latvijas Nacionālais teātris, kurā Māra Zemdega nostrādājusi visu savu mūžu, vairāk nekā 60 gadus, var droši minēt viņas dzīves gadu skaitli, jo tie pavadīti godam, ko apliecina 2018. gadā saņemtā Spēlmaņu nakts balva par mūža ieguldījumu mākslā.

Jubilejas reizes ir tās, kad nākamajām paaudzēm atgādināt par padarīto un ļaut iztēloties, ka reiz Māra nebūt nespēlēja dāmas gados vai ekstravertas kundzes, pie kādām piederējušas viņas lomas uz Nacionālā teātra skatuves 21. gadsimtā – viena no Meitenēm Elmāra Seņkova tāda paša nosaukuma izrādē vai Mērija Tairona “Garās dienas ceļš uz nakti” pie Mihaila Kublinska, par ko viņa saņēma arī Spēlmaņu nakts nomināciju kā Gada aktrise… Reiz viņa bijusi arī Marga leģendārajā “Trešajā vārdā”, Sondra “Amerikāņu traģēdijā”, Patrīcija Holmane “Trīs draugos”, visas trīs nospēlētas pie režisora Kārļa Pamšes, Ieva “Jūras vārtos” pie vecmeistara Alfreda Amtmaņa-Briedīša un Līvija “Medūzas plostā” pie Alfreda Jaunušana – tātad, spēcīgu un vienlaikus romantisku jaunu meiteņu atveidotāja. Brieduma gados viņas režisors bijis Mihails Kublinskis, un kopā ar viņu paveiktais atrodams teātra vēstures lappusēs, lai pieminam vien Solanžu “Vasara Noānā”, Klitaimnestru “Elektra, mana mīla”, Ertu “Sarkanmatainajā kalpā” un Leonori Franku “Leģendā par kādu mūžu”.

Māra Zemdega ir ievērojamā latviešu tēlnieka Kārļa Zemdegas meita, tas jāpiemin ikreiz, runājot par Māru, un siltās attiecības ar tēvu viņai uz mūžu ļāvušas iedziļināties, izprast un novērtēt citu mākslas veidu jēgu un arī kvalitāti. Protams, visvairāk to, kas saistītas ar vizualitāti, bet Māru vienmēr sastapsim arī koncertzālēs un ar labu grāmatu padomā, tāpēc šai gadā, kad daudz kas pandēmijas dēļ mums liegts, Māra Zemdega ir cilvēks, kam galīgi nav bijis viegli. Lai viņai veselība un izturība pārdzīvot šo laiku un atkal baudīt to, ko sniedz Māksla.

Sirsnīgi sveicot jubilejā,

Tavs teātris un tā vārdā,

Ieva Struka