Pasaulē populārā M.Edsones luga “PRĀTS” no 22.04. būs skatāma arī Nacionālajā teātrī

22.aprīlī Latvijas Nacionālā teātra LMT Jaunajā zālē pirmizrāde pasaulē populārajai Margaretas Edsones lugai „Prāts” Valtera Sīļa režijā.

Margareta Edsone par savu lugu saka: “Luga nav par ārstiem un pat ne par vēzi. Tā ir par labestību, parādot augstprātību. Tā ir par līdzjūtību, parādot neiejūtību..”

Ko mums vajag paspēt paveikt pirms nāves? Angļu literatūras profesore Vivjēna Bēringa visu mūžu ir pētījusi dzīvības un nāves attiecības XVII gadsimta izcilā angļu autora Džona Dona dzejā, bet tad viņai atklāj audzēju. Lugas autore apmet paradoksālu kūleni mūsu priekšstatos, jo galvenā varone pati kļūst par izpētes objektu eksperimentā ar paredzamu rezultātu.Un izrādās, ka galvenais jautājums mums visiem ir kopīgs. Ko mēs paspēsim pirms savas nāves?

Galvenajā lomā Daiga Kažociņa, lomās Ivars Puga, Kaspars Aniņš, Madara Botmane, Astrīda Kairiša, Ilze Blauberga, Klāvs Mellis, Uldis Sniķers.

AIDS un vēža slimnieku kopēja ar universitātes izglītību renesanses literatūrā Margareta Edsone šo lugu uzrakstīja 20. gadsimta 90. gados – 30 gadu vecumā. Vairāk nekā astoņus gadus luga netika iestudēta, jo nevienam teātrim nešķita, ka kādu varētu interesēt stāsts par angļu dzejas profesori, kurai tiek atklāts vēzis pēdējā stadijā. Tomēr gadu tūkstošu mijā šī luga piedzīvoja sensacionālus panākumus – tā ieguva Pulicera balvu kā gada labākā luga. Kopš tā brīža luga ir vairākkārt iestudēta

Brodvejā un piedzīvojusi pirmizrādes daudzās Eiropas valstīs. Pēc šīs lugas motīviem ir uzņemta televīzijas filma un tapusi Marko Tutino laikmetīgā opera, kas iestudēta Milānas operteātrī La Scala. Taču tajā brīdī, kad šī luga saņēma lielo atzinību, Margareta Edsone strādāja par bērnudārza audzinātāju un arī šodien strādā skolā.

Izrāde par brīdi dzīves, kas vēl atlicis nāves priekšā, ir neparasts emocionāls piedzīvojums, kuru ir vērts piedzīvot un kuru mēs vēlamies dot arī mūsu skatītājiem Latvijas Nacionālajā teātrī.

Izrādes scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa.

Agneses Zeltiņas foto