Nacionālajā teātrī tiek dibināta jauna REPUBLIKA

Latvijas Nacionālajā teātrī no 27. – 29. oktobrim notiks projekta „Šengenas spožums un posts” noslēdzošā performance „Republika” islandiešu radošās grupas „KvissBummBang” režijā.

Trīs vakarus no 27. līdz 29. oktobrim Nacionālais teātris kļūs par neatkarīgu valsti – Republiku. Tiem dalībniekiem, kas pieteikušies dalībai trīs dienu kursos, būs iespēja kļūt par šīs Republikas pilsoņiem. Savukārt visiem kopā – gan kursu dalībniekiem, gan skatītājiem – būs iespēja lielajās svinībās, kas notiks 29. oktobrī, nokļūt kādas jaunas valsts un jaunas tautas rašanās sākumpunktā.

Trešdien, 29. oktobrī pulksten 19:00, portālos m.lmt.lv un lsm.lv būs skatāma svinīgās ceremonijas tiešraide no Latvijas Nacionālā teātra, viedtālruņos un planšetēs tā būs redzama ikvienam interesentam.

„KvissBummBang”ir trīs islandiešu teātra mākslinieces, kuras veido paplašinātās dzīves izrādes. Šajās izrādes nav skatītāju un nav aktieru, tajās ir tikai dalībnieki, kuri aicināti veidot “kontekstu” „KvissBummBang”izrādēm. Viņu darbu galvenais intereses objekts ir “normalitāte”. Ko mēs pieņemam par normālu, un līdz ar to – ko savukārt nepieņemam. Viņas izmanto it kā pazīstamus dzīves scenārijus, lai, pētot tos savos darbos, dotu iespēju apjaust to absurditāti, kāda mēdz būt pilnīgi normālām un pieņemtām parādībām. Kompānija ir veidojusi izrādes Islandē, Somijā, Slovēnijā, Nīderlandē un citur.

Šajā darbā viņu izpētes objekts ir valsts. Ko nozīmē būt piederīgam noteiktai nācijai?

Lai arī tas izklausās revolucionāri, šī darba galvenais mērķis ir apjaust, ko patiesībā mums nozīmē piederība mūsu valstij un tautai, kā veidojās mūsu jūtas pret tiem simboliem un tradīcijām, kuras mēs asociējam ar savu valsti un tautu.

Izrādes meistarklases veido un vada tādi Latvijā atzīti eksperti kā politologs Ivars Ījābs, mūziķis Kārlis Kazāks, pavārs Mārtiņš Sirmais, dramaturgs Jānis Balodis, heraldikas speciāliste Ilze Lībiete, migrācijas eksperte Maira Roze, Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētniece Ieva Bērziņa, māksliniece Ieva Kauliņa, horeogrāfs Dmitrijs Gaitjukevičs, butafore Astra Krūmiņa.

Politologs Ivars Ijābs:„ Nācija un nācijvalsts šodien lielākoties ir kļuvušas par politiskām pašsaprotamībām – proti, “valstis” tiek saistītas ar “tautām”. Vienlaikus pēdējā laika notikumi pasaulē liek mums liek kritiski pārdomāt šā domāšanas veida priekšnoteikumus, stiprās un vājās puses. Turklāt šāda reflekcija noteikti nav ierobežota vienīgi ar politikas vai zinātnes sfēru – arī mūsdienu māksla un teātris šeit var sniegt nozīmīgu pienesumu. Tādēļ man kā politisko ideju un nacionālisma pētniekam līdzdalība šādā izrādē likās visai interesanta.”

Mūziķis Kārlis Kazāks „ Es ceru, ka (it kā vienkāršajā rotaļā) dotie uzdevumi atradīs mūs ieaugušus novienkāršotās patiesībās un stereotipos. Ka spēlējot spēli – Republikas dibināšanu – nonāksim mirklīgos piedzīvojumos. Es piekritu, jo tas ir izaicinoši – mirklī spēt aptvert kādas cilvēku grupas, vietas, telpas sajūtu, un mēģināt to izteikt mūzikā, cenšoties raksturot sagaidāmo mirkli- kopējās sajūtas. Gribu spēlēt šo spēli.”