Mūsdienu Alise mūsdienu Brīnumzemē ar mūsdienu tehnoloģijām

18. oktobrī Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvos Luisa Kerola “Alise Brīnumzemē”. Režisore Inga Tropa . Scenogrāfs un papildinātās realitātes autors Gints Gabrāns.  Latvijas Nacionālā teātra tehnoloģiju partneris Latvijas Mobilais telefons.

“Visiem tiem cilvēkiem, kuri gaida tik zināmo stāstu klasiskā veidā, ļoti lūdzu uz izrādi nākt atvērtiem. Mūsu Alise ir visīstākā Alise, bet caur citu skata punktu. Es atstāju arī ļoti daudz vietas iztēles zonai”- stāsta izrādes režisore Inga Tropa.

Teātra direktors Jānis Vimba: “Šī izrāde mūsu teātrim ir nopietns izaicinājums. Nezinu, ka kāds teātris mūsu reģionā izrādē būtu izmantojis tik sarežģītus tehnoloģiskos risinājumus. Un tas nav pašmērķis, mēs vēlamies uzrunāt bērnus viņiem saprotamā valodā. Izaicinājums bija arī radošajā komandā apvienot gan mūsu augstākās raudzes meistarus, gan titulētus un mākslas pasaulē augtu vērtētus viesmāksliniekus, gan tehnoloģiju ekspertus.”

Alise ir iztēles pilna meitene, kurai ir milzīga vēlme izzināt un izprast pasauli un to krāšņo Brīnumzemi, kas ir viņā pašā esoša.
Alise uzsāk drosmīgu ceļu sevis un pasaules iepazīšanā, izstaigājot prāta spēļu labirintus, kur viss izrādās citādāk nekā izskatās sākumā, un reibinošus karuseļus, kur galvas neprātā cērt nost, lai tālāk ar atvērtu sirdi dotos pa mīlestības ceļu, nonākot Brīnumzemē, kas ir bezgalīga, kas ir visa pirmsākums un kur it viss ir iespējams.
Alise savā ceļojumā uz Brīnumzemi arī mums pieaugušajiem atgādina par satikšanos ar bērnu sevī – aicinot dzīvot realitātē, izmantojot savu radošo potenciālu, lai jebkuru radušos situāciju piedzīvotu un transformētu caur pozitīvo. Nonākšana Brīnumzemē ir iespēja iegūt resursus, lai atdzīvinātu ikdienu, kas daudziem šķiet pelēka un garlaicīga, lai izlauztos brīvībā no rutīnas un būt patiesi dzīvam.
Alise Brīnumzemē ir stāsts par sapņošanu ar vaļējām acīm un atvērtu sirdi.

“Brīnumainam stāstam nepieciešams brīnumains ietvars. “Alise Brīnumzemē” turpina LMT un Latvijas Nacionālā teātra līdzšinējo veiksmīgo sadarbību pilnīgi jaunā radošuma un tehnoloģiju līmenī. Mums ir svarīgi ne tikai atbalstīt kultūru, bet arī pašiem būt radošiem, nepazaudēt spēju brīnīties, uzdrīkstēties, doties pasaulē un pārkāpt robežas. Tieši tāpēc uzticējāmies izrādes radošajai komandai, kas aicināja uz sadarbību diezgan trakā projektā. LMT teātra iekštelpās ir izvietojis mazo 4G  šūnu tīklu, kas ļauj aktieriem darboties papildinātās realitātes ietvaros un skatītājiem to visu vērot no zāles. Jau drīzā nākotnē ir plānots izmantot arī 5G tehnoloģiju, kas paplašinās teātra mākslinieciskās iespējas un sniegs skatītājiem vēl nebijušu klātbūtnes efektu, kļūstot par lieciniekiem patiesam mākslas brīnumam,” saka Juris Binde, izrādes “Alise Brīnumzemē” tehnoloģiju partnera LMT prezidents.

Lomās: Laura Siliņa, Maija Doveika, Dita Lūriņa, Jurģis Spulenieks, Maija Arvena, Mārcis Maņjakovs, Jēkabs Reinis, Uldis Siliņš, Igors Šelegovskis, Kaspars Zvīgulis, Kristians Kareļins, Artis Drozdovs.

Kostīmu māksliniece Madara Botmane, mūzikas autore Anna Ķirse, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, video mākslinieki Toms Zeļģis un Gustavs Voldemārs Lociks, horeogrāfe Liene Grava.

Izrādi iesakām bērniem no 7 līdz 14 gadiem.

Latvijas Nacionālā teātra tehnoloģiju partneris izrādei “Alise Brīnumzemē” ir Latvijas Mobilais telefons, viedierīces ir no Samsung Galaxy, bet inovatīvā risinājuma san.lv atbalstītājs ir BTA.

“BTA ir izvirzījis divus stratēģiski svarīgus virzītājspēkus – inovācijas un cilvēki. Šajā izrādē saskatām abu šo BTA stratēģijas apvienojumu. Šeit skatītāji redzēs inovatīvus risinājumus, kas atdzīvinās izrādi un viņu iztēli. Turklāt tā būs iespēja skatītājiem izmēģināt jaunas digitālās iespējas, paplašinot viņu redzesloku. Ar lielu lepnumu varam teikt to, ka šis ir nebijis gadījums Latvijā un mums ir liels prieks būt daļai no šī radošā procesa,” uzsver BTA Valdes locekle Evija Matveja.

SAN ir GPS bāzēta papildinātās realitātes mobilā aplikācija. Aplikācija SAN tika radīta, izmantojot pilnīgi jaunu un pasaulē unikālu risinājumu, kas ļauj veidot GPS bāzētas lielizmēra  virtuālas struktūras, kas redzamas viedierīcē kā papildinātās realitātes 3D objekti. Tie ir aplūkojami reālajā telpā no dažādiem skatpunktiem, un caur tiem var pārvietoties. Virtuālajiem objektiem ir patstāvīga GPS lokācija telpā bez optiskas piesaistes marķieriem vai plaknēm, kā tas ir citās papildinātās realitātes lietotnēs.

Aplikācija SAN lietojama Android un IOS vidē. Tā lejuplādejama bez maksas. Aplikācijas  SAN autors un pārvaldītājs  ir mākslinieks Gints Gabrāns. Piemēri : www.san.lv

Foto Kristaps Kalns