Izrāde “Latgola.lv 2” 26. oktobrī tiks spēlēta pēdējo reizi

Vecu ļaužu mīlestība un sābru būšana, par ko čiuļi brīnās un ar ko čangaļi lepojas, darījušas savu – pēc vairāk nekā 100 “Latgolas.lv” izrādēm, visa radošā kopa – režisors, komponists, dziesmu tekstu autors un aktieri – ir apņēmības pilni raut vaļā tikpat vērienīga apjoma otro sēriju. Un teātrī tas nenotiek bieži. Arī šis stāsts būs par Latgales cilvēku spēku un humora dzirksti. Pašu ļaudīm šoreiz pievienojies arī spožais Dailes teātra aktieris Pēteris Liepiņš.

Arī iestudējot “Latgola.lv 2”, tāpat kā pirms izrādes „Latgola.lv” tapšanas, visa radošā grupa viesojās Baltinavā, lai iejustos izrādes tēlu sadzīvē – vārītu alu, strādātu kūtī, ietu baznīcā, tādēļ teātris saka lielu paldies  aktieru kopai „Palādes”, Ivetai Gabrānei un viņas Baltinavas vidusskolas audējām, „Brīžucīma ols” brūverim Jānim Kašam, Aļonai, Evai, protams, Baltinavas vidusskolas direktoram (Ontanam) Imantam Slišānam.

Lomās: Pēteris Liepiņš, Dace Bonāte, Anna Klēvere, Daiga Gaismiņa, Evija Skulte, Indra Burkovska, Voldemārs Šoriņš, Zane Jančevska, Mārtiņš Egliens, Gundars Grasbergs, Valdis Zilveris, Juris Hiršs, Artis Drozdovs.

Scenogrāfs Mārtiņš Milbrets, kostīmu māksliniece Jurate Silakaktiņa, horeogrāfs Alberts Kivlenieks, Jāņa Petera dziesmu teksti, komponists Valdis Zilveris, foto mākslinieks Imants Urtāns, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš.

 Danskovīte, īstajā vārdā Anita Ločmele, pēc profesijas ir skolotāja, kura,  pētot teātra tradīcijas, konstatējusi, ka tieši skolotāji ir tie, kas devuši ļoti lielu ieguldījumu teātra attīstībā pagastos un mazpilsētās. Taču, sākot iestudēt izrādes, sastapusies ar piemērotu lugu trūkumu un uzdrošinājusies rakstīt  pati. Danskovītes kontā  ir  “Ontons i Anne”, kurai nu jau ir 8 daļas (šobrīd top 9.- noslēdzošā ), “Sīvasmotes senču laiki”, “Tāva meitas”, skeču “Duorgīs pierkums”. Viņas sarakstītais  izdots arī atsevišķā grāmatā – Danskovīte “Lugas”. Grāmatas priekšvārdā O.Slišāns raksta: “Danskovīte šobrīd ir vispieprasītākā un visatzītākā dramaturģe Latgalē. Viņa pēc 60 gadu pārtraukuma ir atsākusi savulaik Latgalē tradicionālo dramaturģijas žanru, kad autori sacerēja lugas noteiktam teātrim, noteiktam dramatiskajam kolektīvam, zinot aktieru spējas un atbilstību noteiktai tēlu grupai, un lugu sižetus izvēlējās no vienkāršo ļaužu sadzīves, vai tos atrada Latgales cilkvēkiem aktuālajās dzīves un domāšanas veida tēmās”.

Foto Gunārs Janaitis