Ir iznākusi grāmata par Jāni Kubili

Aizvadītajā nedēļā notika atvēršanas svētki Lias Guļevskas sarakstītajai grāmatai “Kad gadiem es pāri skatos…” par mūsu teātra izcilo aktieri Jāni Kubili.

“Grāmatā galvenais ir Jānis Kubilis – aktieris un cilvēks, kurš ir apbrīnojams pielūgsmes objekts arī man,” uzsver Lia. “Trešo vārdu redzēju septiņas reizes, un par to esmu neizsakāmi laimīga, tāpat arī par “Hamilkāra kungu”. Protams, viņam ir bijušas arī neskaitāmas citas lieliskas lomas, arī Joske, un vienīgais, kur man viņš ļoti nepatika, bija Leldes Sumbres “Sarkanmatainais kalps” – Juhana lomā. To arī neslēpju grāmatā, par ko viņš bija laimīgs, to dzirdot.”

Grāmatā apskatīta arī mākslinieka cilvēciskā puse: “Ir sarunas par bērnību, vecākiem, muižām, cilvēkiem, jaunību. Es viņam vaicāju – vai viņš kādreiz ir iedomājies, kā būtu bijis strādāt pie Smiļģa? Un Jānis atbildēja – varēja iznākt pa pirmo, un varēja iznākt arī čiks. Nacionālajā teātrī viņam izdevies nospēlēt brīniškīgas lomas – savādi, bet Edgars “Purva bridējā” un Roberts “Trīs draugos” tomēr viņa gāja secen. Kāpēc?”

Lia Guļevska neslēpj – aktieris sarunās atklājis arī savus spriedumus par teātri, arī dažus kreņķus, pārdomas par šodienu un tiem laikiem. “Nebeidzu Dievam pateikties, ka Jānis Kubilis piekrita, ka rakstām grāmatu. Un mums tik viegli gāja – pat par daudz viegli, lai būtu patiesi! Būsim abi kopā ļoti labi pastrādājuši. Vai man toreiz, kad septiņas reizes skatījos “Trešo vārdu”, prātā varēja ienākt, ka būs lemts mums satikties un strādāt pie grāmatas?”

Un vēl interesanta nianse – Jāņa Kubiļa tētis bijis tīrs latvietis, savukārt mamma nākusi no poļu šļahtičiem. “Tomēr Jānis Kubilis pats sevi izjūt kā vistīrāko latvieti. “Šī ir mana zeme, šī ir mana dzimtene,” viņš uzsver. Par katru puķīti tajā viņš ir laimīgs un priecīgs.”

Kā šodien atceros, kā visi skrēja uz “Trešo vārdu”! Tas jau bija īsts grāvējs! Toreiz vēl nezināju, ka vēlāk kļūsim tuvu pazīstami. Atmodas laikā arī abi bijām blakus. Tādu cilvēku kā viņš ir maz.

Raimonds Pauls

Tu esi godāts, apbrīnots, pielūgts, Tu esi veselas paaudzes elks. Šķiet, Oskars Vailds teicis ― elkiem nedrīkst pieskarties, tad pirkstiem pielīpot apzeltījums. Tu neesi apzeltīts, tu esi īsts ― tīrradnis.

Māra Zemdega

Ļoti talantīgs, ar dabas dotu humora sajūtu, pie tam ― nekad nepāršauj pār strīpu. Man ļoti patika būt ar Kubili kopā uz skatuves, tā man bija liela skola.

Uldis Dumpis

Man viņš atgādina Balto tēvu. Siltu, tuvu Balto tēvu. Tāda kalibra cilvēku mums ir ļoti maz. Būtībā viņu vairāk nav. Viss ir sadalījies tādās sīkās lietās, šis laiks man liekas baigi sīks.

Mārcis Maņjakovs