Druvienas “Silmačos” atkal būs skroderdienas

Šogad aprit 30 gadi kopš 1986.gadā Druvienā vēsturiskajā “Silmaču” māju kompleksā notika pirmais Nacionālā teātra brīvdabas uzvedums Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienas Silmačos”. Par godu tam š.g. 23.jūnijā Druvienas Silmaču estrādē atkal notiks Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Skroderdienas Silmačos”. Tā būs arī sava veida piemiņa tā laika teātra direktora vietniekam Zigfrīdam Kalniņam un režisoram Alfrēdam Jaunušanam.

Līdz 1991.gadam Druvienā Latvijas Nacionālais teātris nospēlēja 10 izrādes un tās noskatījās vairāk nekā 100 000 skatītāju. Tas tiek uzskatīts par grandiozāko notikumu pēckara Latvijas teātra dzīvē, un noteikti ir ieņēmis būtisku lomu Trešās Atmodas vēsturē.

Šajā Alfrēda Jaunušana uzvedumā spēlēja Astrīda Kairiša, Ģirts Jakovļevs, Rolands Zagorskis, Velta Līne, Lidija Freimane, Elza Radziņa, Uldis Dumpis, Lāsma Kugrēna, Valdis Lūriņš, Iveta Brauna, Maiga Sika, Dina Kvelde, Inta Tirole, Uldis Norenbergs, Voldemārs Šoriņš, Jānis Skanis un pārējais tā laika aktieru ansamblis.

Lai brīvdabas izrāde varētu notikt, vispirms bija nepieciešama kārtīga vietas sakopšana, skatuves, dekorāciju, skatītāju vietu izveide, tas viss aktīvi sāka notikt jau 1985.gadā. No tā laika aculieku atmiņām: “1985.gadā noorganizējām lēto komjauniešu talku ar Antru Liedskalniņu priekšgalā. Iztīrījām gravu un upīti pie mājām. Pēc tam bija vēl divas lielas talkas, kurās piedalījās vairāk nekā 1000 skolēnu no Rīgas, Auces un Jaunpils skolām. Pēc Gunāra Zemgal a metiem tika radītas dekorācijas. Tika ierīkotas 7000 sēdvietas.”

Jau 1987.gadā tika piebūvētas klāt papildrindas, komplekss gadu no gada tika papildināts un pilnveidots.

1989.gadā pēc izrādes uzstājās “Čikāgas piecīši”.

1986.gada 21.jūnijā tika atvērts, iespējams, pasaulē vienīgais kādai teātra izrādei veltītais muzejs, kas nes vēsturisko “Silmaču” nosaukumu. Aptuveni pirms trīssimts gadiem Druvēnietis, uzvārdā Mačs, tālākajā pagasta nostūrī Pērļu silā nolīdis līdumu un uzcēlis sev māju. Pēc kāda laika ļaudis šo nomaļo savrupnieku sākuši saukt par Sila Maču. Tā arī radies vietvārds “Silmači”. Sākotnēji, ciemodamies pie tēva Druvienā stāstu “Skroderdienas Silmačos” uzrakstīja Jānis Poruks. Jo Šilmaču mājās viņam dzīvojusi radiniece, bet tai kaimiņmājās tobrīd strādājis klibs skroderis. Rūdolfs Blaumanis aizguvis no Jāņa Poruka šo sižetu.

Pirmais pie “Silmaču” atdzimšanas jau pašā astoņdesmito gadu sākumā bija ķēries Imants Ziedonis, rīkojot tur pirmās sakopšanas talkas un uzstādot Silmaču piemiņas akmeni.

2016.gada 23.jūnijā Druvienā tiks spēlētas Latvijas Nacionālā teātra “Skroderdienas Silmačos” Indras Rogas režijā. Piedalīsies viss teātra aktieru ansamblis, galvenajās lomās būs Dita Lūriņa, Uldis Anže un Jānis Āmanis. Piedalīsies arī Gulbenes novada amatiermākslas kolektīvi – Gulbenes kultūras centra jauniešu tautisko deju kolektīvs “Zelta Rūsiņš”, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Apinītis” un Gulbenes novada jauktie kori no Lizuma , Lejasciema un Gulbenes.