Astrīdas Kairišas piemiņas vakars

11. APRĪLĪ LATVIJAS NACIONĀLĀ TEĀTRA LIELAJĀ ZĀLĒ NOTIKS ASTRĪDAS KAIRIŠAS PIEMIŅAS VAKARS.

2021. gada 13. janvārī – baltā un aukstā rītā – mūžībā aizgāja Astrīda. Visu mīlēta un cienīta māksliniece, īsi pirms savas 80 gadu jubilejas. Pandēmijas dēļ atvadas bija tik klusas un personiskas, cik klusa un iekšupvērsta bija viņa pati, un nu viņas pelni ir dzimtas kapavietā Matīsa kapos.

Tomēr teātris, viņas darbavieta 50 gadu garumā, vēlas kopīgu piemiņas vakaru, aicinot Astrīdu atcerēties viņas spēka gados – gaišu, starojošu, mīlošu un bezgala skaistu.

Vakaru veidos un vadīs režisors Edmunds Freibergs, vispirms dodot vārdu viņas tuvākajām kolēģēm no ceturtās ģērbtuves – Mārai Zemdegai, Lolitai Caukai, Līgai Liepiņai,Daigai Gaismiņai un Lāsma Kugrēnai, bet pēc tam aicinot runāt tuvākos partnerus – Ģirtu Jakovļevu, Uldi Dumpi, Juri Lisneru, Uldi Anži un Aināru Ančevski. Skanēs arī dziesmas no izrādēm, kurās Astrīda reiz spēlējusi, un citas Astrīdai mīļas dziesmas, tāpēc šai vakarā uz skatuves būs arī viņas teātra krustmeita Līga Zeļģe un kolēģi – Agnese Budovska, Dita Lūriņa, Juris Hiršs, Egils Melbārdis un Mārcis Maņjakovs.

Astrīda Kairiša (8.04.1941–13.01.2021)

Astrīda Kairiša beigusi Dailes teātra 3. studiju 1962. gadā, pēc tās absolvēšanas pieņemta darbā Liepājas teātrī, kur nostrādājusi pirmos piecus gadus, kļūstot par Irmgardes Mitrēvices un Nikolaja Mūrnieka audzēkni. 1968. gadā viņa pārnāk uz Rīgu un līdz pat 2019. gadam strādā Latvijas Nacionālajā teātrī, kur, pateicoties savam talantam, savai skatuviskajai harismai un personībai, kļūst par sava veida teātra simbolu.

Viņas nozīmīgākās lomas teātrī ir Zane izrādē “Pūt, vējiņi!”, Jūlija “Liliomā”, Antonija “Skroderdienās Silmačos”, Natālija Petrovna “Mēnesī uz laukiem”, Liena “Mērnieku laikos”, Ieva “Indrānos”, Spānijas Isabella un daudzas citas, bet mūža virsotne – Spīdolas loma 1985. gadā iestudētajā Raiņa lugā “Uguns un nakts”. Protams, lielāko atpazīstamību Astrīdai Kairišai sagādāja viņas kinolomas – Laura “Ezera sonātē”, Zane “Pūt, vējiņi!” kino versijā, Ieva “Tauriņdejā”. Viena no viņas pēdējām lomām bija izrādē “Ezeriņš”, bet pati pēdējā – Zane vecumdienās jau pieminētajā Raiņa “Pūt, vējiņi!” 2018. gadā.