Apbalvoti lugu ideju “makšķerēšanas” konkursa laureāti

Šī gada 15. jūnijā Latvijas Nacionālajā teātrī notika lugu ideju “makšķerēšanas” konkursa apbalvošanas ceremonija. Tajā tika pasniegtas balvas sešiem ideju autoriem, kurus žūrija izcēla konkursa finālā jūnija sākumā. Par pirmās vietas ieguvēju tika izvirzīta Laura Sūnāksle ar ideju lugai “Nolādētie”.

Apkopojot žūrijas vērtējumu, tika piešķirtas trīs godalgotās vietas, veicināšanas balva un uzteiktas vēl divas ideju autores. Galvenie kritēriji žūrijai bija idejas aktualitāte un autora spēja pārliecināt. “Pirmkārt, ir nozīmīgi, ka luga ir par šodienu un šodienas cilvēkiem. Tā kā dalībnieku pieredze ir dažāda un dažiem tā ir tikai pirmā vai otrā luga, ir svarīga arī autora profesionālā varēšana ne tikai izstrādāt ideju, bet arī uzrakstīt pilnmetrāžas lugu,” uzsver teātra literārās daļas vadītāja un konkursa žūrijas locekle Ieva Struka.

Augstāko punktu skaitu ieguva Lauras Sūnāksles lugas “Nolādētie” ideja. Autorei apbalvojums ir liels iedrošinājums turpināt rakstīt. “Es diezgan sen absolvēju dramaturgus un šai jomai kādu laiku nepievērsos. Pirms diviem gadiem sāku strādāt skolā kā teātra mākslas skolotāja, sapratu, ka man patiesībā patīk teātra radīšana, un es sailgojos. Ieraudzīju šo konkursu un domāju, ka tas ir tieši man. Nospriedu – man nav daudz laika, bet lugas ideju varu uzrakstīt,” stāsta pirmās vietas ieguvēja.

Otrā vieta tika piešķirta Ilzes Mores lugas “Kukainis” idejai, bet trešā – Lindas Šternas lugas, kam pagaidām vēl nav nosaukuma, idejai. Veicināšanas balva tika pasniegta Klāvam Knutam Sukuram. Viņš ir vienīgais starp apbalvotajiem, kura luga vēsta nevis par šībrīža aktualitātēm, bet ir retrospekcija par 20 gadus seniem notikumiem hiphopa jomā. Ievērību guva arī Ineses Tālmanes pieteikums lugai “Ko gan cilvēki teiks?!” un Leldes Jaujas pieteikums lugai “Visi četri vecāki”.

Vērtējot šī gada lugu ideju pieteikumus, Ieva Struka norāda, ka tendence ir diezgan nemainīga – cilvēki caur mākslas darbu mēģina atrisināt sev sāpīgas problēmas, kas notiek tuvāko cilvēku lokā vai attiecībā pret pasaules notikumiem, kas viņiem ir aktuāli. “Lielā mērā uz to arī reālistiskā dramaturģija balstās, autoram sākot no konkrēta notikuma vai personības skatupunkta.”

Lugu ideju “makšķerēšanas” konkurss notika otro reizi. Atšķirībā no ierastajiem lugu konkursiem, tajā tiek saīsināts ceļš, kurā luga satiek savu režisoru.

“Parasti lugu konkursos iesniedz vairākus desmitus pilnmetrāžas lugu, no kurām atlasa divus vai trīs darbus, kurus ne vienmēr režisori vēlas iestudēt jau nākamajā sezonā. Savukārt lugu ideju “makšķerēšanas” konkursā autori piesaka idejas, kuras izvērtē režisori un citi žūrijas locekļi. Pēc tam autoram ir pienākums uzrakstīt lugu, kas režisoram joprojām patīk un ko viņš joprojām vēlētos iestudēt,” skaidro Ieva Struka.

Konkursa pieteikumus vērtēja un autorus uzklausīja 10 cilvēku žūrijas komisija – teātra direktors un režisors Jānis Vimba, režisori Edmunds Freibergs, Valters Sīlis, Ināra Slucka, mākslinieks un režisors Reinis Suhanovs, aktrises un režisores Dita Lūriņa un Marija Bērziņa, aktieri Kaspars Zvīgulis un Raimonds Celms, teātra literārās daļas vadītāja Ieva Struka.