24. martā Alfredam Jaunušanam 100

Visi , kas vēlas atcerēties aktieri un vienu no Nacionālā teātra nozīmīgākajiem režisoriem Alfredu Jaunušanu, laipni aicināti uz Valda Lūriņa veidotu piemiņas vakaru 24.martā plkst. 18.00 Nacionālā teātra Lielajā zālē. Pirms tam plkst. 14.45 piemiņas brīdis Meža kapos.

Alfreds Jaunušans — Nacionālā teātra aktieris, režisors un teātra mākslinieciskais vadītājs — līdzās Veltai Līnei, Elzai Radziņai un Kārlim Sebrim ir Nacionālā teātra leģenda. Viņš darbu teātrī sācis tūlīt pēc Otrā pasaules kara, atdevis savam teātrim visu skatuves mūžu, piedzīvojis tā ziedu laikus — augstākā profesionālā līmeņa izrādes, publikas tūkstošus, rindas pie kasēm no iepriekšējā vakara, publikas dievināšanu.

Kā personība Jaunušans kļuvis par leģendu ar savām lomām pagājušā gadsimta 50., 60. gados, īpaši ar Rūdi pirmajā pēckara «Skroderdienu» iestudējumā. Šo lomu viņs atveidoja vairāk nekā desmit gadu.

Jaunušans kā aktieris apveltīts ar izcilu, filigrāni izkoptu aktiera meistarību, dabiskumu, temperamentu, spēles un improvizācijas prieku, pārdzīvojuma dziļumu un dramatismu, arī humoru un bagātu fantāziju. Kā aktieris un režisors viņš vienmēr bijis uzticams savas skolotājas Veras Baļunas māksliniecisko principu turpinātājs.

Par Latvijas teātra mākslas notikumu kļuva Jaunušana iestudētās izrādes: Viljamsa «Ilgu tramvajs» (1969), Molnāra «Lilioms» (1971), Viljamsa «Jaunības putns ar saldo balsi» (1977), de Misē «Lorencačo» (1973).

Jaunušana 80. gados iestudētās brīvdabas izrādes — Blaumaņa “Skroderdienas Silmačos”, brāļu Kaudzīšu “Mērnieku laiki” un Zariņa “Didrika Taizeļa brīnišķīgie piedzīvojumi” — līdzīgi Dziesmu svētkiem, pulcēja skatītāju tūkstošus, pārvēršot teātra izrādi par tautas svētkiem.

Būdams izcils raksturlomu tēlotājs, Jaunušans spēlēja Ostrovska lugā «Talanti un pielūdzēji», kā arī Vandeloo «Kapteiņu nedēļa», vēl nemaz ne tik sen kā aktiermeistarības paraugu varēja redzēt Jaunušana spēli Eglīša «Bezkaunīgajos večos» (1990) un Tompsona lugā «Pie zelta ezera» (1995).

Jaunušans bijis aktiermeistarības pasniedzējs vairākiem Nacionālā teātra aktierkursiem. Viņa skolēni ir Uldis Dumpis, Rihards Rudāks, Lāsma Kugrēna, Voldemārs Šoriņš, Gunta Virkava, Iveta Brauna, Jānis Skanis. Izcilais skatuves mākslinieks veidojis Nacionālā teātra aktieru ansambli.

Vairāk par Alfredu Jaunušanu šeit: http://100.teatris.lv/personality/64